Calendar

19.9.2010

duminică

20:30

duminică

20:30

7 BLESTEME...cerute, făcute şi legate

Regia și scenariul: Chris Simion

Coregrafia: Cristina Uță și Cristian Tarcea

7 BLESTEME...cerute, făcute şi legate

20.9.2010

luni

10:00

luni

10:00

Workshop de teatru noh

Atelier
Cu Radu Leca

Workshop de teatru noh

20.9.2010

luni

20:30

luni

20:30

7 BLESTEME...cerute, făcute şi legate

Regia și scenariul: Chris Simion

Coregrafia: Cristina Uță și Cristian Tarcea

7 BLESTEME...cerute, făcute şi legate

26.9.2010

duminică

20:00

duminică

20:00

Dedublarea

Conceptul și coregrafia: Mădălina Dan

Dedublarea

30.9.2010

joi

20:00

joi

20:00

Bun rămas! (sau despre discretele scăpări ale sistemului limbic)

Conceptul și coregrafia: Farid Fairuz

Bun rămas! (sau despre discretele scăpări ale sistemului limbic)

02.10.2010

sâmbătă

17:00

sâmbătă

17:00

POSTHUMAN

Coregrafia și interpretarea: Iuliana Stoianescu, Valentina Desideri și Florin Flueraș

În cadrul SIMULTAN Festival 2010

POSTHUMAN

02.10.2010

sâmbătă

18:30

sâmbătă

18:30

I did once a piece…

Lecture-performance de Milli Bitterli

În cadrul eXplore Dance Festival

I did once a piece…

03.10.2010

duminică

19:00

duminică

19:00

How heavy are my thoughts

Lecture-performance de Ivana Müller

În cadrul eXplore Dance Festival

How heavy are my thoughts

07.10.2010

joi

19:00

joi

19:00

E.I.O

Coregrafia și interpretarea: Maria Baroncea, Eduard Gabia și Dragana Bulut

În cadrul eXplore Dance Festival

E.I.O

07.10.2010

joi

20:00

joi

20:00

Blush

Proiecție de film
Regia și coregrafia: Wim Vandekeybus

În cadrul eXplore Dance Festival

Blush

08.10.2010

vineri

17:00

vineri

17:00

Lights, Tights & Realness

Prezentare video și discuții cu Ben Pryor

În cadrul eXplore Dance Festival

Lights, Tights & Realness

09.10.2010

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

Voice over

Coregrafia și interpretarea: Eszter Salamon

În cadrul eXplore Dance Festival

Voice over

09.10.2010

sâmbătă

20:00

sâmbătă

20:00

Dance Beyond Borders

Coregrafia și interpretarea: Julia Cima

În cadrul eXplore Dance Festival

Dance Beyond Borders

09.10.2010

sâmbătă

21:00

sâmbătă

21:00

Here after

Proiecție de film - Wim Vandekeybus

În cadrul eXplore Dance Festival

Here after

13.10.2010

miercuri

19:00

miercuri

19:00

Iluzionistele

Conceptul și coregrafia: Mădălina Dan

Iluzionistele

20.10.2010

miercuri

19:00

miercuri

19:00

Nesomn

Conceptul, regia și coregrafia: Arcadie Rusu

Nesomn

21.10.2010

joi

19:00

joi

19:00

Nesomn

Conceptul, regia și coregrafia: Arcadie Rusu

Nesomn

23.10.2010

sâmbătă

20:00

sâmbătă

20:00

Sâmbăta Sonoră

Program de inițiere în creația sonoră, radiofonică și muzică contemporană

În cadrul Târgul de Poezie

Sâmbăta Sonoră

26.10.2010

marți

19:00

marți

19:00

Dance a playful body

Coregrafia: Andreea Novac

Dance a playful body

31.10.2010

duminică

19:00

duminică

19:00

Trilogia stereoscopică

Conceptul, coregrafia și realizarea: Billy Cowie

În cadrul Festivalul Naţional de Teatru

Trilogia stereoscopică

01.11.2010

luni

19:00

luni

19:00

Trilogia stereoscopică

Conceptul, coregrafia și realizarea: Billy Cowie

În cadrul Festivalul Naţional de Teatru

Trilogia stereoscopică

02.11.2010

marți

19:00

marți

19:00

Trilogia stereoscopică

Conceptul, coregrafia și realizarea: Billy Cowie

În cadrul Festivalul Naţional de Teatru

Trilogia stereoscopică

06.11.2010

sâmbătă

22:00

sâmbătă

22:00

Exil în pământul uitării

Conceptul, coregrafia și regia: Andreea Tănăsescu

În cadrul Festivalul Naţional de Teatru

Exil în pământul uitării

07.11.2010

duminică

21:30

duminică

21:30

Exil în pământul uitării

Conceptul, coregrafia și regia: Andreea Tănăsescu

În cadrul Festivalul Naţional de Teatru

Exil în pământul uitării

13.11.2010

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

Pretend we make you happy

Conceptul și coregrafia: Andreea Novac

Pretend we make you happy

14.11.2010

duminică

19:00

duminică

19:00

Flexible 2

Video-collage de Maria Drăghici și Paul Dunca

Flexible 2

21.11.2010

duminică

19:00

duminică

19:00

Ich clown

Teatru
Piesă de Sorin Poamă și Vera Ion

Ich clown

23.11.2010

marți

19:00

marți

19:00

Pretend we make you happy

Conceptul și coregrafia: Andreea Novac

Pretend we make you happy

24.11.2010

miercuri

20:00

miercuri

20:00

Miercurea lejeră – idei afirmate performativ

Conceptul: Maria Baroncea și Eduard Gabia

Miercurea lejeră – idei afirmate performativ

27.11.2010

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

Back to zero

Coregrafia și interpretarea: Carmen Coțofană

Back to zero

01.12.2010

miercuri

19:00

miercuri

19:00

Pretend we make you happy

Conceptul și coregrafia: Andreea Novac

Pretend we make you happy

02.12.2010

joi

19:00

joi

19:00

Let’s get physical!

Curs
Cu Carmen Coțofană

Let’s get physical!

03.12.2010

vineri

10:00

vineri

10:00

Conferinţa de lansare

Conferinţa de lansare - Competențe şi instrumente pentru responsabilitate socială

Conferinţa de lansare

03.12.2010

vineri

19:00

vineri

19:00

Let’s get physical!

Curs
Cu Carmen Coțofană

Let’s get physical!

04.12.2010

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

More than 10 meters of wire

Concert Sorin Romanescu

More than 10 meters of wire

05.12.2010

duminică

19:00

duminică

19:00

Ultima premieră a candidatului la preşedinţie

Public lecture - Claude Karnoouh

Ultima premieră a candidatului la preşedinţie

08.12.2010

miercuri

19:00

miercuri

19:00

Activitate Extraterestră

Coregrafia și interpretarea : Alexandra Pirici

Activitate Extraterestră

08.12.2010

miercuri

19:45

miercuri

19:45

i.c. [progressive work]

Coregrafia și interpretarea: Paul Dunca

i.c. [progressive work]

09.12.2010

joi

19:00

joi

19:00

Let’s get physical!

Curs
Cu Carmen Coțofană

Let’s get physical!

10.12.2010

vineri

19:00

vineri

19:00

Let’s get physical!

Curs
Cu Carmen Coțofană

Let’s get physical!

10.12.2010

vineri

20:00

vineri

20:00

Sâmbăta Sonoră

Program de inițiere în creația sonoră, radiofonică și muzică contemporană

Sâmbăta Sonoră

11.12.2010

sâmbătă

18:00

sâmbătă

18:00

Intensificare

Conceptul : Farid Fairuz / Mihai Mihalcea

Intensificare

15.12.2010

miercuri

19:00

miercuri

19:00

Miercurea lejeră – idei afirmate performativ

Conceptul: Maria Baroncea și Eduard Gabia

Miercurea lejeră – idei afirmate performativ

16.12.2010

joi

19:00

joi

19:00

Let’s get physical!

Curs
Cu Carmen Coțofană

Let’s get physical!

17.12.2010

vineri

19:00

vineri

19:00

Let’s get physical!

Curs
Cu Carmen Coțofană

Let’s get physical!

18.12.2010

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

Bun rămas! (sau despre discretele scăpări ale sistemului limbic)

Conceptul și coregrafia: Farid Fairuz

Bun rămas! (sau despre discretele scăpări ale sistemului limbic)

18.12.2010

sâmbătă

20:00

sâmbătă

20:00

DANS DANS DANS - revista 'Secolul 21'

Lansare revistă
Invitaţi: Alina Ledeanu, Liana Tugearu şi Vava Ştefănescu

DANS DANS DANS - revista 'Secolul 21'

07.1.2011

vineri

vineri

Centrul Naţional al Dansului. Pune-ţi o dorinţă!

Dezbatere publică

Centrul Naţional al Dansului. Pune-ţi o dorinţă!

09.1.2011

duminică

19:00

duminică

19:00

i.c. [progressive work]

i.c. [progressive work]

10.1.2011

luni

luni

Moving Dialogue II Ana Cătălina Gubandru şi Valentina De Piante

Rezidențe

Moving Dialogue II Ana Cătălina Gubandru şi Valentina De Piante

12.1.2011

miercuri

19:00

miercuri

19:00

Pretend we make you happy

Conceptul și coregrafia: Andreea Novac

Pretend we make you happy

16.1.2011

duminică

19:00

duminică

19:00

16 ianuarie

Prezentare
Proiect coordonat de Cosmin Manolescu

16 ianuarie

20.1.2011

joi

19:00

joi

19:00

Back to zero

Conceptul si coregrafia: Carmen Coțofană

Back to zero

22.1.2011

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

Nijinski

Nijinski

23.1.2011

duminică

19:00

duminică

19:00

Întâlnire cu publicul pornind de la numărul DANS DANS DANS al revistei Secolul 21

Discuție publică

Întâlnire cu publicul pornind de la numărul DANS DANS DANS al revistei Secolul 21

25.1.2011

marți

19:00

marți

19:00

Dance a playful body

Coregrafia: Andreea Novac

Dance a playful body

26.1.2011

miercuri

20:00

miercuri

20:00

Sâmbăta Sonoră

Program de inițiere în creația sonoră, radiofonică și muzică contemporană

Sâmbăta Sonoră

29.1.2011

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

Lulu's Room

Conceptul și coregrafia: Mihaela Dancs

Lulu's Room

29.1.2011

sâmbătă

20:00

sâmbătă

20:00

Activitate extraterestră

Conceptul si coregrafia: Alexandra Pirici

Activitate extraterestră

09.2.2011

miercuri

19:00

miercuri

19:00

preview

Conceptul și interpretarea: Manuel Pelmuș

preview

12.2.2011

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

Pretend we make you happy

Conceptul și coregrafia: Andreea Novac

Pretend we make you happy

13.2.2011

duminică

19:00

duminică

19:00

Ceea ce am convenit noi a fi hazard

Conceptul: Ion Dumitrescu

Ceea ce am convenit noi a fi hazard

15.2.2011

marți

17:00

marți

17:00

Ich clown

Teatru
Piesă de Sorin Poamă și Vera Ion

Ich clown

17.2.2011

joi

19:00

joi

19:00

Nesomn

Conceptul și coregrafia: Arcadie Rusu

Nesomn

19.2.2011

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

19 februarie

Proiect coordonat de Cosmin Manolesc

19 februarie

20.2.2011

duminică

19:00

duminică

19:00

Iluzionistele

Conceptul și coregrafia: Mădălina Dan

Iluzionistele

21.2.2011

luni

19:00

luni

19:00

Jos din turnul de fildeş, înapoi pe metereze

Dezbatere publică

Jos din turnul de fildeş, înapoi pe metereze

23.2.2011

miercuri

19:00

miercuri

19:00

Stage psychosis

Conceptul și interpretarea: Carmen Coțofană

Stage psychosis

23.2.2011

miercuri

20:00

miercuri

20:00

i.c. [progressive work]

i.c. [progressive work]

25.2.2011

vineri

19:00

vineri

19:00

Nesomn

Conceptul și coregrafia: Arcadie Rusu

Nesomn

26.2.2011

sâmbătă

20:00

sâmbătă

20:00

Sâmbăta Sonoră

Program de inițiere în creația sonoră, radiofonică și muzică contemporană

Sâmbăta Sonoră

01.3.2011

marți

20:00

marți

20:00

OuiBaDa

Conceptul și coregrafia: Gigi Căciuleanu

OuiBaDa

08.3.2011

marți

20:00

marți

20:00

...After all

Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

...After all

15.3.2011

marți

19:00

marți

19:00

Pretend we make you happy

Conceptul și coregrafia: Andreea Novac

Pretend we make you happy

22.3.2011

marți

20:00

marți

20:00

Dedublarea

Conceptul și coregrafia: Mădălina Dan

Dedublarea

26.3.2011

sâmbătă

20:00

sâmbătă

20:00

Sâmbăta Sonoră

Program de inițiere în creația sonoră, radiofonică și muzică contemporană

Sâmbăta Sonoră

29.3.2011

marți

20:00

marți

20:00

E.I.O.

Conceptul și coregrafia: Maria Baroncea, Eduard Gabia, Dragana Bulut

E.I.O.

02.4.2011

sâmbătă

20:00

sâmbătă

20:00

Sâmbăta Sonoră

Program de inițiere în creația sonoră, radiofonică și muzică contemporană

Sâmbăta Sonoră

05.4.2011

marți

20:00

marți

20:00

Nijinski

Nijinski

12.4.2011

marți

20:00

marți

20:00

Nesomn

Conceptul și coregrafia: Arcadie Rusu

Nesomn

19.4.2011

marți

20:00

marți

20:00

Activitate extraterestră

Conceptul si coregrafia: Alexandra Pirici

Activitate extraterestră

19.4.2011

marți

21:00

marți

21:00

Dance a playful body

Coregrafia: Andreea Novac

Dance a playful body

29.4.2011

vineri

19:00

vineri

19:00

Activitate extraterestră

Conceptul si coregrafia: Alexandra Pirici

Activitate extraterestră

29.4.2011

vineri

20:00

vineri

20:00

Pretend we make you happy

Conceptul şi coregrafia: Andreea Novac

Pretend we make you happy

10.5.2011

marți

19:00

marți

19:00

Towards the gaze and the meaning

Lucrări de Cristiane Bouger

Towards the gaze and the meaning

10.5.2011

marți

19:00

marți

19:00

Community, Activism and the Downtown Scene

Documentar
Scenariul, regia și imaginea: Cristiane Bouger

Community, Activism and the Downtown Scene

10.5.2011

marți

20:00

marți

20:00

Trilogia postspectacol

Concept: Ion Dumitrescu și Florin Flueraș

Trilogia postspectacol

12.5.2011

joi

20:00

joi

20:00

Walk East - Erotic Poems by Norma Kluster : Chapter I -Notes on Absence

Coregrafia și interpretarea: Cristiane Bouger

În cadrul Towards the gaze and the meaning

Walk East - Erotic Poems by Norma Kluster : Chapter I -Notes on Absence

12.5.2011

joi

21:00

joi

21:00

Silence suite in 2 movements

Vernisaj foto de Roger Regner

În cadrul Towards the gaze and the meaning

Silence suite in 2 movements

14.5.2011

sâmbătă

13:00

sâmbătă

13:00

Displacement Pills - Este Regalo Es Tuyo

Intervenție în spațiul public de Cristiane Bouger

Displacement Pills - Este Regalo Es Tuyo

14.5.2011

sâmbătă

20:00

sâmbătă

20:00

Sâmbăta Sonoră

Program de inițiere în creația sonoră, radiofonică și muzică contemporană

Sâmbăta Sonoră

17.5.2011

marți

17:00

marți

17:00

Moving Dialogue

Discuție pulblică
Moderator: Gina Șerbănescu

Moving Dialogue

17.5.2011

marți

20:00

marți

20:00

superGabriela

Conceptul și coregrafia: Cosmin Manolescu

superGabriela

18.5.2011

miercuri

19:00

miercuri

19:00

Moving dialogue

cu Levi Gonzalez, Mihaela Dancs, HeJin Jang

Moving dialogue

19.5.2011

joi

19:00

joi

19:00

Moving dialogue

Moving dialogue

23.5.2011

luni

19:00

luni

19:00

Moving dialogue

cu Mădălina Dan şi Ciprian Mureşan, Paul Dunca şi Levi Gonzalez, Cristiane Bouger

Moving dialogue

24.5.2011

marți

19:00

marți

19:00

Stage psychosis

Conceptul și interpretarea: Carmen Coțofană

Stage psychosis

24.5.2011

marți

19:00

marți

19:00

Dancing Dreams

Lansare film
Intervenții coregrafice: Andreea Tănăsescu, Adriana Gheorghe, Valentina de Piante-Niculae şi Andreea Novac

Dancing Dreams

24.5.2011

marți

20:00

marți

20:00

i.c. [progressive work]

Coregrafia și interpretarea: Paul Dunca

i.c. [progressive work]

25.5.2011

miercuri

19:00

miercuri

19:00

Bun rămas! (sau despre discretele scăpări ale sistemului limbic)

Conceptul și coregrafia: Farid Fairuz

Bun rămas! (sau despre discretele scăpări ale sistemului limbic)

26.5.2011

joi

19:00

joi

19:00

Moving dialogue

cu Mihaela Dancs, Mădălina Dan

Moving dialogue

31.5.2011

marți

20:00

marți

20:00

Miercurea lejeră – idei afirmate performativ

Conceptul: Maria Baroncea și Eduard Gabia

Miercurea lejeră – idei afirmate performativ

02.6.2011

joi

19:00

joi

19:00

Iluzionistele

Conceptul și coregrafia: Mădălina Dan

Iluzionistele

07.6.2011

marți

19:00

marți

19:00

Dansul în secolul XX

Lansare volum de De Isabelle Ginot şi Marcelle Michel

Dansul în secolul XX

07.6.2011

marți

20:00

marți

20:00

Tentaţia Sfântului Anton

Regia şi coregrafia: Andreea Tănăsescu

Tentaţia Sfântului Anton

10.6.2011

vineri

00:00

vineri

00:00

Sâmbăta Sonoră

Program de inițiere în creația sonoră, radiofonică și muzică contemporană

În cadrul Noaptea Albă a Galeriilor

Sâmbăta Sonoră