Calendar

02.9.2019

luni

19:30

luni

19:30

American Gypsy

teatru
Concept, text și regie: Mihai Lukács

American Gypsy

03.9.2019

marți

19:30

marți

19:30

American Gypsy

teatru
Concept, text și regie: Mihai Lukács

American Gypsy

04.9.2019

miercuri

21:00

miercuri

21:00

Midnight Specials

06.9.2019

vineri

21:00

vineri

21:00

Practices of the self

Competiția oficială BIDFF (Scurtmetraje românești)

în cadrul Bucharest International Dance Film Festival (BIDFF) #5

Practices of the self

07.9.2019

sâmbătă

20:00

sâmbătă

20:00

Corporealities

08.9.2019

duminică

12:30

duminică

12:30

Open Day: Școala performativă pentru copii

Ateliere

Open Day: Școala performativă pentru copii

12.9.2019

joi

18:00

joi

18:00

American Gypsy

teatru
Concept, text și regie: Mihai Lukács

American Gypsy

18.9.2019

miercuri

19:00

miercuri

19:00

RosenKabarett

teatru
Producția: Vârsta4 & Asociația ADO

RosenKabarett

20.9.2019

vineri

19:00

vineri

19:00

La Institutul Schimbării

performance
de Paul Dunca

În cadrul proiectului „CNDB în turneu la Craiova”

La Institutul Schimbării

21.9.2019

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

După Traian și Decebal (Din Filele Istoriei Gay în România)

performance

În cadrul proiectului „CNDB în turneu la Craiova”

După Traian și Decebal (Din Filele Istoriei Gay în România)

22.9.2019

duminică

19:00

duminică

19:00

FLUID - Concert performativ

dezbatere, concert

În cadrul proiectului „CNDB în turneu la Craiova”

FLUID - Concert performativ

27.9.2019

vineri

19:00

vineri

19:00

KINGKONG aaaaact5

performance
de Elena Vertegel

în cadrul ReeDANS

KINGKONG aaaaact5

30.9.2019

luni

19:00

luni

19:00

Déracinés / Rupți din rădăcini

teatru
Textul și regia: Bogdan Zamfir

În cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Piatra Neamț

Déracinés / Rupți din rădăcini

30.9.2019

luni

20:00

luni

20:00

Welcome party Academia de dans & performance

party

în cadrul Academiei de Dans și Performance CNDB

Welcome party Academia de dans & performance

04.10.2019

vineri

18:00

vineri

18:00

Codomestication

performance
de Krõõt Juurak & Alex Bailey

În cadrul proiectului Imagine Human

Codomestication

08.10.2019

marți

19:30

marți

19:30

Thriller

dans
O producție Nowy Teatr, Varșovia

În cadrul Festivalului News from Polska #4

Thriller

09.10.2019

miercuri

19:30

miercuri

19:30

Perechea nr. 1

10.10.2019

joi

19:30

joi

19:30

Stalking Paradise

11.10.2019

vineri

19:30

vineri

19:30

Cea de-a doua natură

performance

În cadrul Festivalului News from Polska #4

Cea de-a doua natură

12.10.2019

sâmbătă

18:00

sâmbătă

18:00

Arcașele

12.10.2019

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

Slowstepper - On the Edge of Survival

dans

În cadrul Festivalului News from Polska #4

Slowstepper - On the Edge of Survival

15.10.2019

marți

19:30

marți

19:30

Spălătoria legendelor despre poezia morții

performance
de Jassem Hindi

În cadrul proiectului „Imagine Human”

Spălătoria legendelor despre poezia morții

18.10.2019

vineri

19:00

vineri

19:00

Imagine Human: black box

performance

În cadrul proiectului „Imagine Human”

Imagine Human: black box

19.10.2019

sâmbătă

19:30

sâmbătă

19:30

Daughters

Conceptul și coregrafia:
Simona Deaconescu

Daughters

20.10.2019

duminică

19:30

duminică

19:30

Daughters

Conceptul și coregrafia:
Simona Deaconescu

Daughters

22.10.2019

marți

19:00

marți

19:00

Lansare platforma Spam-Index.com

prezentare, concert

Lansare platforma Spam-Index.com

25.10.2019

vineri

19:30

vineri

19:30

Nu o lua personal

Concept și interpretare: Irina Marinescu

Nu o lua personal

26.10.2019

sâmbătă

11:00

sâmbătă

11:00

Of Body and Words

Atelier
Cu Valentina De Piante Niculae

în cadrul proiectului CNDB în turneu la Timișoara

Of Body and Words

26.10.2019

sâmbătă

18:00

sâmbătă

18:00

Eighty Five Percent Of What You Remember

de Cristina Lilienfeld

În cadrul ReeDANS

Eighty Five Percent Of What You Remember

26.10.2019

sâmbătă

19:30

sâmbătă

19:30

Nu o lua personal

Concept și interpretare: Irina Marinescu

Nu o lua personal

27.10.2019

duminică

11:00

duminică

11:00

Of Body and Words

Atelier
Cu Valentina De Piante Niculae

în cadrul proiectului CNDB în turneu la Timișoara.

Of Body and Words

27.10.2019

duminică

17:00

duminică

17:00

I am here still

de Bogdan Olarson

În cadrul ReeDANS

I am here still

29.10.2019

marți

19:30

marți

19:30

Sexodrom

Regia: Bogdan Georgescu

Sexodrom

31.10.2019

joi

19:00

joi

19:00

StartDans Retrospectiv

StartDans Retrospectiv

02.11.2019

sâmbătă

12:00

sâmbătă

12:00

Moving Scores

Atelier
Cu Cristina Lilienfeld

în cadrul proiectului CNDB în turneu la Brașov

Moving Scores

03.11.2019

duminică

11:00

duminică

11:00

Moving Scores

Atelier
Cu Cristina Lilienfeld

în cadrul proiectului CNDB în turneu la Brașov

Moving Scores

07.11.2019

joi

17:30

joi

17:30

Upon Us All Equally

Tururi ghidate

în cadrul Zilelor Tranzit.ro

Upon Us All Equally

08.11.2019

vineri

18:00

vineri

18:00

Upon Us All Equally

Maraton de statementuri

în cadrul Zilelor Tranzit.ro

Upon Us All Equally

09.11.2019

sâmbătă

11:00

sâmbătă

11:00

Upon Us All Equally

Tururi ghidate

în cadrul Zilelor Tranzit.ro

Upon Us All Equally

17.11.2019

duminică

19:30

duminică

19:30

Techno Transa Body Beats

Coregrafia: Andreea David

Techno Transa Body Beats

18.11.2019

luni

12:00

luni

12:00

Corp conștient, semantica mișcării, exerciții de ritm și gândire critică

Atelier
Cu Alexandra Pirici

în cadrul Academiei de dans și performance CNDB

Corp conștient, semantica mișcării, exerciții de ritm și gândire critică

19.11.2019

marți

12:00

marți

12:00

Corp conștient, semantica mișcării, exerciții de ritm și gândire critică

Atelier
Cu Alexandra Pirici

în cadrul Academiei de dans și performance CNDB

Corp conștient, semantica mișcării, exerciții de ritm și gândire critică

19.11.2019

marți

20:00

marți

20:00

CorpZero.Loop

Producția: Asociația Delazero

CorpZero.Loop

20.11.2019

miercuri

10:00

miercuri

10:00

Corp conștient, semantica mișcării, exerciții de ritm și gândire critică

Atelier
Cu Alexandra Pirici

în cadrul Academiei de dans și performance CNDB

Corp conștient, semantica mișcării, exerciții de ritm și gândire critică

20.11.2019

miercuri

19:30

miercuri

19:30

153 de secunde

Regia: Ioana Păun

153 de secunde

21.11.2019

joi

12:00

joi

12:00

Corp conștient, semantica mișcării, exerciții de ritm și gândire critică

Atelier
Cu Alexandra Pirici

în cadrul Academiei de dans și performance CNDB

Corp conștient, semantica mișcării, exerciții de ritm și gândire critică

22.11.2019

vineri

12:00

vineri

12:00

Corp conștient, semantica mișcării, exerciții de ritm și gândire critică

Atelier
Cu Alexandra Pirici

în cadrul Academiei de dans și performance CNDB

Corp conștient, semantica mișcării, exerciții de ritm și gândire critică

23.11.2019

sâmbătă

19:30

sâmbătă

19:30

Techno Transa Body Beats

Coregrafia: Andreea David

Techno Transa Body Beats

24.11.2019

duminică

19:30

duminică

19:30

Techno Transa Body Beats

Coregrafia: Andreea David

Techno Transa Body Beats

29.11.2019

vineri

19:30

vineri

19:30

Lansare revista Cutra #2

lansare revistă
concert

Lansare revista Cutra #2

03.12.2019

marți

18:30

marți

18:30

Val și Cetatea Sufletelor

după volumul omonim de Ana Alfianu
Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

Val și Cetatea Sufletelor

04.12.2019

miercuri

18:30

miercuri

18:30

Val și Cetatea Sufletelor

după volumul omonim de Ana Alfianu
Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

Val și Cetatea Sufletelor

05.12.2019

joi

19:00

joi

19:00

Square of Will in Square of Love // False Hours // Unsorcery

Lansare de carte

Square of Will in Square of Love // False Hours // Unsorcery

08.12.2019

duminică

12:00

duminică

12:00

Val și Cetatea Sufletelor

după volumul omonim de Ana Alfianu
Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

Val și Cetatea Sufletelor

08.12.2019

duminică

18:30

duminică

18:30

Val și Cetatea Sufletelor

după volumul omonim de Ana Alfianu
Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

Val și Cetatea Sufletelor

14.12.2019

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

Premiile CNDB 2019 via Descentrat

Eveniment anual

Premiile CNDB 2019 via Descentrat

21.12.2019

sâmbătă

18:30

sâmbătă

18:30

Film @Sala Omnia: Despre dansul contemporan în România. Anii ‘80

Film
de Manuel Pelmuș

Film @Sala Omnia: Despre dansul contemporan în România. Anii ‘80

12.1.2020

duminică

12:00

duminică

12:00

Open Day: Școala performativă pentru copii

Ateliere

Open Day: Școala performativă pentru copii

18.1.2020

sâmbătă

12:00

sâmbătă

12:00

Val și Cetatea Sufletelor

după volumul omonim de Ana Alfianu
Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

Val și Cetatea Sufletelor

19.1.2020

duminică

12:00

duminică

12:00

Val și Cetatea Sufletelor

după volumul omonim de Ana Alfianu
Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

Val și Cetatea Sufletelor

19.1.2020

duminică

18:30

duminică

18:30

Val și Cetatea Sufletelor

după volumul omonim de Ana Alfianu
Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

Val și Cetatea Sufletelor

21.1.2020

marți

18:00

marți

18:00

Discuție pe marginea studiului „Scena de dans contemporan din România”

Discuție pe marginea studiului  „Scena de dans contemporan din România”

29.2.2020

sâmbătă

19:00

sâmbătă

19:00

Portret al artistei ca tânără influenceriță

Regia: Adriana Radu

Portret al artistei ca tânără influenceriță

01.3.2020

duminică

19:00

duminică

19:00

Portret al artistei ca tânără influenceriță

Regia: Adriana Radu

Portret al artistei ca tânără influenceriță

07.3.2020

sâmbătă

19:30

sâmbătă

19:30

Sexodrom

Regia: Bogdan Georgescu

Sexodrom

08.3.2020

duminică

19:30

duminică

19:30

Daughters

Conceptul și coregrafia:
Simona Deaconescu

Daughters

11.4.2020

sâmbătă

17:00

sâmbătă

17:00

Sonder

Film
Regizor & Coregraf: Simona Deaconescu

CNDB online

Sonder

16.4.2020

joi

19:00

joi

19:00

Curs online de dans contemporan

Curs
Cu Andreea Novac

CNDB online

Curs online de dans contemporan

18.4.2020

sâmbătă

17:00

sâmbătă

17:00

Val și Cetatea Sufletelor

online streaming
după volumul omonim de Ana Alfianu
Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

CNDB online

Val și Cetatea Sufletelor

19.4.2020

duminică

11:00

duminică

11:00

Val și Cetatea Sufletelor

online streaming
după volumul omonim de Ana Alfianu
Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

CNDB online

Val și Cetatea Sufletelor

20.4.2020

luni

17:00

luni

17:00

Val și Cetatea Sufletelor

online streaming
după volumul omonim de Ana Alfianu
Conceptul și coregrafia: Vava Ștefănescu

CNDB online

Val și Cetatea Sufletelor

23.4.2020

joi

19:00

joi

19:00

Curs online de dans contemporan

Curs
Cu Andreea Novac

CNDB online

Curs online de dans contemporan

25.4.2020

sâmbătă

17:00

sâmbătă

17:00

Counterbody

online streaming
Coregrafia:
Simona Deaconescu

CNDB online

Counterbody

29.4.2020

miercuri

17:00

miercuri

17:00

Flexible

Film
de Maria Drăghici și Paul Dunca

CNDB online

Flexible

30.4.2020

joi

19:00

joi

19:00

Curs online de dans contemporan

Curs
Cu Andreea Novac

CNDB online

Curs online de dans contemporan

05.5.2020

marți

18:00

marți

18:00

Ce fel de corp gândesc?

Curs online
Cu Andreea Belu

CNDB online

Ce fel de corp gândesc?

07.5.2020

joi

19:00

joi

19:00

Curs online de dans contemporan

Curs
Cu Andreea Novac

CNDB online

Curs online de dans contemporan

12.5.2020

marți

18:00

marți

18:00

Ce fel de corp gândesc?

Curs online
Cu Andreea Belu

CNDB online

Ce fel de corp gândesc?

19.5.2020

marți

18:00

marți

18:00

Ce fel de corp gândesc?

Curs online
Cu Andreea Belu

CNDB online

Ce fel de corp gândesc?

26.5.2020

marți

18:00

marți

18:00

Ce fel de corp gândesc?

Curs online
Cu Andreea Belu

CNDB online

Ce fel de corp gândesc?

27.5.2020

miercuri

18:30

miercuri

18:30

stări permutări

Film
de Ioana Țurcan

CNDB online

stări permutări

04.6.2020

joi

18:30

joi

18:30

|DIS|CONNECTED

Film
de Maria-Luiza Dimulescu, Cătălin Rugină

CNDB ONLINE

|DIS|CONNECTED

25.6.2020

joi

21:00

joi

21:00

Aerowaves Twenty20 FRAMEWORKS

stream online

Aerowaves Twenty20

Aerowaves Twenty20 FRAMEWORKS

08.7.2020

miercuri

19:00

miercuri

19:00

Iluzionistele

19.7.2020

duminică

18:00

duminică

18:00

Corul

Atelier
Cu Adriana Gheorghe

Corul

20.7.2020

luni

18:00

luni

18:00

Corul

Atelier
Cu Adriana Gheorghe

Corul

26.7.2020

duminică

18:00

duminică

18:00

Corul

Atelier
Cu Adriana Gheorghe

Corul

26.7.2020

duminică

19:00

duminică

19:00

Outcome

26.7.2020

duminică

19:30

duminică

19:30

8 days a week

27.7.2020

luni

18:00

luni

18:00

Corul

Atelier
Cu Adriana Gheorghe

Corul

30.7.2020

joi

19:00

joi

19:00

Stars High in Amnesia’s Sky (reactivări)

Direcție artistică: Farid Fairuz

Dance me to the End of... - exerciții, distanțe, apropieri

Stars High in Amnesia’s Sky (reactivări)

02.8.2020

duminică

18:00

duminică

18:00

Corul

Atelier
Cu Adriana Gheorghe

Corul