Amprenta Brynjar Bandlien

  • Dans și performance

29 mai – 14 iunie

Info

După Răzvan Mazilu și Mihai Mihalcea, coregraful Brynjar Bandlien este cel de-al treilea artist invitat al proiectului “Amprenta”, astfel, pe parcursul lunii iunie Bandlien va curatoria o serie de evenimente şi spectacole ce au loc între 26 mai şi 14 iunie 2008.

Astfel, prezența lui la CNDB va sta sub semnul Zilelor Strâmbe.

Când mi s-a cerut să devin curator al ultimelor trei săptămâni ale stagiunii CNDB, primul meu impuls a fost să mă aşez şi să creez o listă cu oameni care mă inspiră, mă influenţează şi pe care găsesc că este important să-i prezint aici, în România.

Ce m-a surprins apoi, când am văzut lista, a fost că aceşti oamenii sunt toţi americani de origine, dar trăiesc în Europa şi au o identitate “strâmbă”. Dar nu acesta este motivul pentru care apar în lista mea – nu pentru că piesele lor tratează subiecte “strâmbe” – ci mai degrabă pentru că ei sunt racordaţi vremurilor pe care le trăiesc şi sunt deschişi curentelor ce străbat Europa şi România.

Zilele sunt Strâmbe!

Permiţându-mi să fiu un subiect al vremurilor pe care le trăim şi al curentelor ce străbat aceste părţi ale lumii, amprenta aceasta este una actuală. A prezentului.

Brynjar Bandlien

Pentru caietul program al Zilelor Strâmbe în cadrul Amprentei Brynjar Bandlien, click aici.

PROGRAM:

29 şi 30 mai, sala Rondă, ora 20.00
STILL (premieră) – brynjar BANDLIEN (NO/RO)

1 iunie
DANCE FILM – studio 2, ora 20.00
paul DUNCA şi maria DRAGHICI (RO)
ATELIERELE STRÎMBE – studio 1, ora 17.00
ştefan TIRON & co (RO)

3 iunie, Mediateca şi sala Rondă, ora 19.00 si 21.00
DOOMSDAYMACHINE + BIRDS – pedro GOMEZ EGANA (NO/CO)

4 iunie
ATELIERELE STRÎMBE – studio 1, ora 19.00
frederic GIES (FR/GER), antonija LIVINGSTONE (CA), pedro GOMEZ EGANA (NO/CO), brynjar BANDLIEN (NO/RO)
MIERCUREA LEJERĂ – studio 2, ora 20.00
maria BARONCEA şi eduard GABIA (RO)

6 iunie, sala Rondă, ora 20.00
THE PART – antonija LIVINGSTONE (CA)

7 iunie, sala Rondă, ora 20.00
MARY’S DANCE – antonija LIVINGSTONE (CA)

8 iunie, studio 2, ora 20.00
STRÎMB FILMNIGHT – jean GENET (FR), ciprian MURESAN (RO), etc

10 iunie, sala Rondă, ora 19.00 si 21.00
DANCE (PRATICABLE) – frederic GIES (FR/GER)
Deschidere frederic de CARLO (FR)

11 iunie, studio 2, ora 20.00
MIERCUREA LEJERĂ – maria BARONCEA şi eduard GABIA (RO)

13 şi 14 iunie, sala Rondă, ora 20.00
POARTA SĂRUTULUI – brynjar BANDLIEN (NO/RO) şi manuel PELMUŞ (RO)

14 iunie – PARTY cu daniel WANG (GER/ NY) şi tom WILSON (RO/EN)